  • Load distributor ECS163 1E/3S/160A - N°4 - comptoirnautique.com
  • Load distributor ECS163 1E/3S/160A - N°1 - comptoirnautique.com
  • Load distributor ECS163 1E/3S/160A - N°2 - comptoirnautique.com
  • Load distributor ECS163 1E/3S/160A - N°3 - comptoirnautique.com
Load distributor ECS163 1E/3S/160A
Ref. FBECS1630000D00
What's more, it automatically directs the charging current to the battery with the lowest charge.
-12%
Pay in installments
3x 4x 10x 12x 24x 60x
Quantity
IN SUPPLIER STOCK
205 loyalty points Earn €2.05 in rewards
Experts’ advice Contact us from 8 AM to 5 PM
Trustpilot reviews 94% satisfaction based on 3,800 reviews
Reseller Premium
Payment 100% secure
FBECS1630000D00
Data sheet
Product type
Load distributor
Range / Model
Electronic distributor
Number of inputs
1
Number of outputs
3
Description
QUICK - ECS163 1-IN / 3-OUT CHARGE DISTRIBUTOR
répartiteur de charge ECS 162 schéma alimentation
SIMPLE INSTALLATION AND OPERATION
It also requires no special maintenance.
QUICK ECS DISTRIBUTOR COMPARISON TABLE
ECS162
ECS163
ECS223
Voltage 12-24V DC
Load current 160 A 180 A
Number of outputs
2 3
Number of inputs 1
Dimensions LxWxH 195 x 135 x 68 mm