  • guindeau vertical V3 12V 1000W lewmar sans poupée - N°9 - comptoirnautique.com
  • guindeau vertical V3 12V 1000W 8 mm sans poupée lewmar - N°6 - comptoirnautique.com
  • Vertical windlass V3 12V - 1000W - N°10 - comptoirnautique.com
  • Vertical windlass V3 12V - 1000W - N°11 - comptoirnautique.com
  • plan d'encombrement guindeau vertical V3-12V-1000W sans poupée - N°13 - comptoirnautique.com
  • motoréducteur non fastfit pour guindeau v2-v3 - N°14 - comptoirnautique.com
  • motoréducteur fastfit pour guindeau v2-v3 - N°15 - comptoirnautique.com
  • guindeau vertical V3 12V 1000W lewmar sans poupée - N°1 - comptoirnautique.com
  • guindeau vertical V3 12V 1000W 8 mm sans poupée lewmar - N°1 - comptoirnautique.com
  • Vertical windlass V3 12V - 1000W - N°3 - comptoirnautique.com
  • Vertical windlass V3 12V - 1000W - N°4 - comptoirnautique.com
  • plan d'encombrement guindeau vertical V3-12V-1000W sans poupée - N°5 - comptoirnautique.com
  • motoréducteur non fastfit pour guindeau v2-v3 - N°6 - comptoirnautique.com
  • motoréducteur fastfit pour guindeau v2-v3 - N°7 - comptoirnautique.com
Vertical windlass V3 12V - 1000W
Ref. V3BS1210006
The V3 12V vertical windlass boasts an elegant design with flush-mounting concealing a powerful IP67 motor, water-resistant to 1m. The V series windlasses are among the most attractive and durable products in their class .
The V3 is available in 1000 W for a voltage of 12 V , and features a 6 mm mixed chain-and-rope sprocket without headstock.
Configuration
Power / chain diameter :
1,000 W / 6 mm
Model :
Without doll
Pay in installments
3x 4x 10x 12x 24x 60x
Quantity
OUT OF STOCK
1849 loyalty points Earn €18.49 in rewards
Experts’ advice Contact us from 8 AM to 5 PM
Trustpilot reviews 94% satisfaction based on 3,800 reviews
Reseller Premium
Payment 100% secure
V3BS1210006
Data sheet
Voltage
12V
Power
1000 W
Doll
With doll, Without doll
Sprocket diameter
6 mm, 8 mm, 10 mm
Description
LEWMAR - V3 VERTICAL WINDLASS - 12V - 1000W - 6MM HEADSTOCKLESS
The V3 12V - 1000W - 6MM vertical windlass without headstock uses the same worm gear motor technology as the other windlasses in the V range .
Guindeau vertical V1 lewmar avec motoréducteur 12V
V SERIES WINDLASSES: DURABLE AND POWERFUL
Optional:
For full installation instructions , please refer to the attached PDF file.
V3 12V - 1000W - 6MM HEADLESS WINDLASS TECHNICAL SPECIFICATIONS
V3
V3BS1210006
Headstock
Motor power 1000 W
Sprocket: chain (mm) 6 mm
Voltage 12 V
For boats up to up to 14 m
Maximum pull 890 kg
Working load limit 215 kg
Normal current draw 85A
Maximum lifting speed 28m/min
Circuit breaker 110A
Weight 21.5 kg
MAIN POINTS :
  • Vertical windlass
  • Without headstock
  • 6 mm spool, ISO 4565 standard
  • IP67 worm gear motor
  • 316 stainless steel deck unit
BOX CONTENTS :
Optional: comfort kit for 12V 1000W windlass including crank handle, circuit breaker, cockpit up/down button and complimentary Baby Delta anchor